Previous Ambassadors
Home › Previous Ambassadors
 

AMBASSADORS OF INDIA TO UAE


S.No

Name

From

To

1.

                        Mr. S.E.H. Rizvi

                     28-06-73

                    31-05-76

2.

                        Mr. M.H. Ansari

                    06-06-76

                    24-01-80

3.

                        Mr. Lalit Mansingh

                    29-01-80

                    17-01-83

4.

                        Mr. Ishrat Aziz

                    14-02-83

                    11-12-86

5.

                        Mr. I.S.Rathore

                    21-12-86

                    13-03-90

6.

                        Mr. Ranjit Sethi

                    14-03-90

                    05-11-93

7.

                        Mr. M.P.M. Menon

                    21-07-94

                    16-12-98

8.

                        Mr. K.C. Singh

                    18-03-99

                    23-08-03

9.

                        Mr. Sudhir Vyas

                    24-08-03

                    12-06-05

10.

                        Mr. C.M. Bhandari

                    25-06-05

                    01-07-07

11.

                        Mr. Talmiz Ahmad

                    07-08-07

                    23-01-10

12.

                        Mr. M. K. Lokesh

                    11-04-10

                    17-12-13

13.

                        Mr. T. P. Seetharam

                    29-12-13

                    31-12-16


CGs OF INDIA TO UAE


S.No

Name

From

To

1.

                 Shri S.P.R. Bhatia

                 1973

                1977

2.

                 Shri Muthu Venkatraman

             Oct 1977

             Oct 1980

3.

                 Shri O.P. Gupta

             Oct 1980

             Oct 1981

4.

                 Shri Praveen Lal Goyal

             Oct 1981

             Dec 1984

5.

                 Shri Arun Kumar

             Dec 1984

             Jan 1988

6.

                 Shri J.N. Mahajan

             Jan 1988

             Nov 1990

7.

                 Shri Narendra Kumar

             Nov 1990

             Aug 1994

8.

                 Shri Prabhu Dayal

             Aug 1994

             Aug 1998

9.

                 Shri Asoke Kumar Mukerji

             Oct 1998

             Nov 2001

10.

                 Dr. George Joseph

             Nov 2001

             Aug 2003

11.

                 Shri Y.K. Sinha

             Aug 2003

             Dec 2006

12.

                 Shri Venu Rajamony

             Jan 2007

             Feb 2010

13.

                 Shri Sanjay Verma

             Feb 2010

             Oct 2013

13.

                 Shri Anurag Bhushan

             Dec 2013

             Till Date





Navigation